Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

Πρωτάθλημα Ρόλλερσκι 2013

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πανελλήνιο πρωτάθλημα Ρόλλερσκι στην Νάουσα την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, με τη συμμετοχή 60 περίπου αθλητών από 7 σωματεία. Οι αθλητές ξεκίνησαν από τον Άγιο Νικόλαο και ακολούθησαν τον ιδιαίτερα ανηφορικό δρόμο για το Χ/Κ 3-5 Πηγάδια. Ο ΕΟΣ Μέτσοβου στις κατηγορίες των αρρένων και ο ΕΟΣ Δράμας στις κατηγορίες των θηλέων κέρδισαν τα περισσότερα χρυσά μετάλλια: Αναλυτικότερα στα 10 χλμ ανάβασης, οι Μετσοβίτες, Αγγέλης Απόστολος τερμάτισε στην 1η θέση με δεύτερο τον Νάκα Γεώργιο. Ο Αγγέλης πήρε τον τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων και ο Νάκας τον ίδιο τίτλο στην κατηγορία των αντρών. Στις γυναίκες (5 χλμ) η Τσακίρη Παναγιώτα δεν είχε ουσιαστικά αντίπαλο και έδειξε ότι είναι σε άριστη φυσική κατάσταση. Στις παιδικές κατηγορίες 3 χλμ, ο Τσουρέκας Νικόλαος (ΕΟΣ Μετσόβου) κέρδισε για ελάχιστα δευτερόλεπτα τον Παπάση Παναγιώτη (ΕΟΣ Μετσόβου). Στις κορασίδες και στα 5 χλμ η Τσακίρη Μαρία κέρδισε άλλο ένα χρυσό για τον ΕΟΣ Δράμας, ύστερα από έντονο συναγωνισμό που είχε με την Νιμπήτη Γεωργία του ΕΟΣ Νάουσας.